Alarmowy: 998 | Miejski: (22) 774-28-28 | FAX: (22) 774-28-88

Mimo iście zimowych warunków ratownicy musieli zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami. Łącznie ćwiczyło 17 zastępów z PSP oraz OSP z terenu powiatu, a scenariusz przedstawiał się następująco:
W okresie zimowym w związku z utrzymującymi się przez długi czas silnymi mrozami -25 nastąpiły uszkodzenia linii przesyłowych energii elektrycznej. Pociąg osobowy relacji Gdańska-Warszawa w związku z brakiem zasilania stanął w lesie pomiędzy miejscowościami Chotomów i Janówek. W chwili utraty zasilania pociąg gwałtownie zahamował – są osoby poszkodowane. Silne opady śniegu sprawiły że pokrywa śnieżna ma grubość ok. 1m. W środku nocy SK KP w Legionowie otrzymuje zgłoszenie z pociągu który utknął w polu ok. 1h temu. Pociągiem podróżuje ok. 50 osób w różnym wieku. Temperatura w pociągu szybko spada. Po dojeździe na miejsce okazuje się że 2 osoby opuściły pojazd i zaginęły w lesie. Dodatkowo w miejscowości Chotomów znajduje się osoba podłączona do respiratora i bateria zasilająca jest na wyczerpaniu.
Cel postawione ćwiczącym:
– Dotarcie do miejsca zatrzymania pociągu,
– Udzielenie pomocy medycznej osobom poszkodowanym,
– Zbudowanie bazy logistycznej zapewniającej komfort cieplny pasażerom, oraz ciepłe napoje i posiłki, zorganizowanie bazy noclegowej (Kryzys)
– Odnalezienie osób zaginionych w lesie,
– Dostarczenie alternatywnego źródła zasilania do osoby pod respiratorem,
– Współpraca z Powiatowym i Gminnymi Centrami Zarządzania Kryzysowego.
Najtrudniejsza była pierwsza faza zdarzenia, gdyż ratownicy ze sprzętem musieli dotrzeć pieszo do miejsca zdarzenia ok. 1,5km. Po udrożnieniu przejazdu dla pojazdów bojowych została zbudowana baza logistyczna zapewniająca ciepłe schronienie, oraz gorące napoje dla osób poszkodowanych. Ratownicy wraz z sekcją poszukiwawczą z OSP Jabłonna przeszukali metodą „szybkich trójek” obszar aż 50 hektarów odnajdując 2 osoby zaginione w lesie. W działaniach użyty został nowy pojazd SLKw który niedawno otrzymaliśmy z programu usprawnienia systemu ratownictwa w transporcie kolejowym.
Podsumowujące spotkanie i omówienie ćwiczeń odbyło się przy ognisku gdzie po zakończeniu odprawy każdy z ćwiczących mógł usmażyć i spożyć kiełbaskę.
Serdeczne podziękowania dla Gminy Wieliszew za pomoc w organizacji ćwiczeń oraz młodzieży z gminy Wieliszew którzy wcielili się w rolę pasażerów feralnego pociągu.
Foto. Piotr Mostowiec.