Alarmowy: 998 | Miejski: (22) 774-28-28 | FAX: (22) 774-28-88

poradnik_fajerwerki_20161poradnik_fajerwerki_20162 poradnik_fajerwerki_20163 poradnik_fajerwerki_20164 poradnik_fajerwerki_20165 poradnik_fajerwerki_20166


Jak pomóc zwierzętom przetrwać sylwestra

zwierzeta-petardyFajerwerki to nieodłączny element nocy sylwestrowej. Trudno sobie wyobrazić tę szczególną datę bez kolorowych rozbłysków na niebie i huku, z jakimi witamy Nowy Rok. W ferworze zabawy warto jednak pamiętać o naszych czworonogach, które na ogół boją się hałasu.

Zwierzęta reagują lękiem zwłaszcza na petardy, których huk może spowodować u co wrażliwszych nawet zawał. Dotyczy to zwłaszcza psów, ze względu na szczególnie wrażliwie skonstruowany aparat słuchowy.

W noc sylwestrową najlepiej nie opuszczać naszego pupila i zostać w nim w domu. W miarę możliwości warto uszczelnić okna, aby zminimalizować dochodzący z zewnątrz hałas i huk. Warto puścić głośno jakąś muzykę, która dodatkowo wytłumi dźwięki fajerwerków.

Nie powinniśmy jednak zamykać zwierzęcia w jednym pomieszczeniu, ponieważ lepiej, żeby samo wybrało dla siebie najbardziej odpowiednie miejsce.

pies-2

Szczególnie bojaźliwym czworonogom zapewnijmy (przepisane wyłącznie przez lekarza weterynarii) środki uspokajające. Należy udać się do weterynarza i poprosić o przepisanie odpowiednich leków. Podawanie tych środków należy rozpocząć 3-4 dni przed nocą sylwestrową.

Nie wolno aplikować zwierzakowi żadnych preparatów, gdy już są przestraszone! Leki mogą bowiem zadziałać pobudzająco i zamiast uspokoić pupila, jeszcze bardziej go rozdrażnią. Bardzo dobrym rozwiązaniem są nowe linie karm, których skład wprawia zwierzęta w dobry nastrój i zmniejsza ich poziom stresu.